BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 15816316
nr 1581 6316
Ljusstakar
Ett par, Nyrokoko, Nysilver. Höjd: 19 cm
Kondition: slitage
Utrop:
400 kr
Såld:
100 kr
måndag 27 november 2023
kl 20:38:47
22/11 13:03:41
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.